Прогностичне значення рівня загального тестостерону у пацієнтів з гострим коронарним синдромом

5 Травня 10:18

Виявлена ​​поширеність низького загального рівня ендогенного тестостерону склала майже 40% у чоловіків з ГКС. Старіння населення з гострим коронарним синдромом (ГКС) є однією з основних проблем профілактичної кардіології.

Смертність та інвалідність після ГКС збільшуються з віком, а мультіморбідность пов’язана з гіршим прогнозом. Природне зниження рівня тестостерону, пов’язане з процесом старіння в літніх чоловіків, описується як чоловічий гіпогонадизм з пізнім початком, і позиціонується як виліковне захворювання, при якому підвищення рівня тестостерону може поліпшити якість життя. Складні взаємодії між рівнями тестостерону і серцево-судинною системою привели до суперечок навколо механізмів його дії. З одного боку, тестостерон одночасно пов’язаний із захисними ефектами, такими як зменшення інфаркту міокарда, розміру судин, а також негативними ефектами – звуження судин, запалення і активація сигнальних шляхів смерті.

З іншого боку, дані про втручання з замісною терапією тестостероном у літніх чоловіків відсутні, а деякі навіть припускають проблему безпеки, включаючи підвищений ризик побічних ефектів. Саме тому була досліджена поширеність низького рівня тестостерону в великій групі пацієнтів з ГКС і вплив цих лабораторних даних на клінічні наслідки. Рівень загального тестостерону в сироватці було виміряно у тисячу п’ятьдесят чотири чоловіків, госпіталізованих з діагнозом ГКС. Первинною кінцевою точкою була смертність від усіх причин через один рік. Результати дослідження показали, що у 430 чоловіків (40,8%) загальний рівень тестостерону був нижче 300 нг / дл. Низькі рівні загального тестостерону корелювали з більш низьким рівнем холестерину ліпопротеїнів високої щільності і більш високими трігліцерідамі, високочутливим С-реактивним білком, високочутливим тропонином T, натрійуретічеським пептидом N-кінцевого про-B-типу і рівнями глюкози. У пацієнтів з найнижчим терцілем тестостерону рівень смертності протягом одного року становив 5,4% в порівнянні з 2,9% у вищому терцілі з нескоректована ставленням ризиків 1,92 і скоригованими ставленням ризиків 1,26.

За даними аналізу, найвищий рівень смертності (10,3%) спостерігався у чоловіків у віці старше 65 років, що належать до групи з найнижчим рівнем тестостерону. Таким чином, можна зробити висновок, що у майже 40% чоловіків була виявлена ​​висока поширеність низьких рівнів загального ендогенного тестостерону (300 мг / дл). Однак низькі рівні тестостерону були істотно пов’язані зі смертністю після поправки на інші чинники, що впливають на високий ризик.

B. Gencer et al., “Prognostic value of total testosterone levels in patients with acute coronary syndromes,” Eur. J. Prev. Cardiol., Vol. 28, no. 2, pp. 235-242, Apr. 2019, doi: 10.1177 / 2047487319853343.