Безпека і імуногенність нових схем вакцинації при ранній стадії РПЗ

4 Травня 9:24

Нова вакцина показала чудовий профіль безпеки і Т-клітинну відповідь, викликані в кровотоці і в передміхуровій залозі. В даний час проводяться клінічні дослідження I / II фази. Імунотерапія раку передміхурової залози може бути ефективним варіантом лікування пацієнтів з пізньою стадією захворювання.

В даний час єдиною терапевтичної протиракової вакциною, схваленої FDA США, є Sipuleucel-T, однак при її використанні індуковані Т-клітинну відповідь виявився слабкими. Інша вакцина, ProstVac, націлена на простатспецифічний антиген (ПСА), продемонструвала збільшення медіани загального виживання на 8,5 місяця в порівнянні з контрольною групою в дослідженні 2-ї фази при метастатичному кастрационной-резистентном РПЖ (мКРРПЗ). Однак імунна відповідь Т-клітин проти антигену, кодованого вакциною, були помірними, і клінічна ефективність в дослідженні ProstVac 3-й фази не спостерігалося. Щоб індукувати сильний Т-клітинний імунітет, вчені провели дослідження для оцінки нової платформи вакцинації. Нова вакцина була створена на основі двох вірусів з дефіцитом реплікації – аденовірусу шимпанзе (ChAd) і модифікованої оспенной вакцини Ankara (MVA), націлених на онкофетальні аутоантиген 5T4 на ранній стадії РПЖ.

У дослідженні брали участь 40 пацієнтів, яким була запланована радикальна простатектомія або зі стабільним захворюванням по протоколу активного спостереження. Вторинні кінцеві точки включали імунну інфільтрацію в ПЗ, зміна ПСА, оцінку фенотипу і функціональності антиген-специфічних Т-клітин. Результати показали відмінний профіль безпеки вакцини. Індукований 5T4-специфічний Т-клітинну відповідь був виміряні в крові і виявлено у більшості пацієнтів, що відповідають на лікування.

Проточна цитометрія продемонструвала присутність як CD8 +, так і CD4 + поліфункціональних 5T4-специфічних Т-клітин в крові. 5T4-реактивні лімфоцити, инфильтрирующие пухлина, були виділені з тканини передміхурової залози після лікування. Таким чином, схема вакцинації ChAdOx1-MVA 5T4 на ранній стадії РПЖ виявилася як безпечної, так і иммуногенной. Невідомо, генерує чи представлена ​​стратегія імунні відповіді достатньої сили, щоб опосредовать клінічну ефективність, а також чи може вона бути ефективною на більш пізніх стадіях лікування РПЗ в якості монотерапії при запущеному захворюванні або як частина мультимодальной терапії РПЗ.

Щоб відповісти на ці питання, було розпочато фаза I / II, в рамках дослідження якого в даний час набирають пацієнтів з РПЗ проміжного ризику і пацієнтів з поширеним мКРРПЗ для вакцинації ChAdOx1-MVA 5T4 в комбінації з ніволумабом.

F. Cappuccini et al., “Safety and immunogenicity of novel 5T4 viral vectored vaccination regimens in early stage prostate cancer: a phase I clinical trial,” J. Immunother. cancer, vol. 8, no. 1, Jun. 2020 року, doi: 10.1136 / jitc-2020-000928