Ультразвукова діагностика і активна уретероскопія при обструктивних каменях сечоводу під час вагітності

10 Квітня 16:34

 Провівши багатоцентрове дослідження, вчені з’ясували, що Уретероскопія є ефективною і безпечною альтернативою для тих, для кого консервативне лікування виявилося невдалим. Сечокам’яна хвороба під час вагітності зустрічається нечасто, але як і раніше залишається складним завданням як з точки зору діагностики, так і з точки зору лікування. Це може являти собою клінічну дилему через потенційних ризиків для матері та плоду. Більшість випадків СКХ відбувається в другому або третьому триместрі, і приблизно дві третини каменів проходять спонтанно при консервативному лікуванні. Однак залишилася третина може не піддаватися обезболиванию і викликати сильний біль і інфекцію сечовивідних шляхів (ІСШ), що призводить до передчасних пологів. У разі неефективності консервативного лікування виконання Уретероскопія є основним лікувальним підходом. Щоб оцінити безпеку та ефективність УЗД і первинної Уретероскопія при лікуванні симптоматичних і обструктивних каменів сечоводу під час вагітності, вчені провели проспективне багатоцентрове дослідження. До нього увійшли всі вагітні пацієнтки, що надійшли в три урологічних центру з некупіруемой ниркової колькою і обструкцією сечоводу, вторинною по відношенню до обструктивним камінню сечоводу.

Для оцінки ниркового резистивного індексу (РІ) і відтоку сечі з сечоводу використовується кольоровий ультразвуковадоплерографія. Для видалення обтуруючих каменів була проведена первинна Уретероскопія. Були оцінені безпеку і ефективність процедур, а також ступінь позбавлення від каменів (SFR) і стан верхніх сечових шляхів після пологів. Всього було включено 111 вагітних пацієнток із середнім віком 27,4 ± 4,4 року і середнім РІ нирок 0,78 ± 0,02. УЗД діагностувати камені у 46,8% пацієнтів, у той час як у 100 (90%) пацієнток був змінений відтік сечі з дистального відділу сечоводу. Крім того, у 86,5% жінок були камені в сечоводі, підтверджені Уретероскопія, а SFR склала 95,8% без серйозних урологічних, фетальних або акушерських ускладнень. Дев’ять відсотків пацієнток мали передчасні пологи, що значно корелювало з післяопераційної інфекцією сечовивідних шляхів і передчасним скороченням матки. Протягом третього місяця спостереження після УЗД у всіх пацієнток не було виявлено залишкового гідронефрозу. Післяопераційні контрольні процедури потрібні були 15,3% пацієнтів.

Обструктивні камені сечоводу під час вагітності можуть бути безпечно і належним чином виявлені за допомогою комбінації підвищеного ниркового РІ і відсутності струменя з сечоводу, що виявляються за допомогою ультразвукової доплерографії. Уретероскопія є ефективною і безпечною альтернативою для тих, хто зазнає невдачі в консервативному лікуванні.

 E. A. Shalaby, A. A. Ragab, E. R. Tawfiek, and M. Faisal, “Ultrasound Diagnosis and Active Ureteroscopy for Obstructive Ureteral Calculi during Pregnancy: Multicenter Experience,” J. Endourol., P. end.2020.1128, Mar. 2021, doi: 10.1089 / end.2020.1128.