Туберкульоз передміхурової залози, що маскується під РП

25 Березня 10:30

 Туберкульоз ПЗ може клінічно проявлятися як рак передміхурової залози з підвищеним рівнем сироваткового ПСА і щільною ПЗ при обстеженні. Для повної діагностики може знадобитися більш широкий спектр досліджень.

Туберкульоз є одним з найсерйозніших інфекційних захворювань. Приблизно третина населення всього світу інфікована туберкульозом. Найбільш частою формою захворювання є легенева і становить 68,4% всіх випадків. Більш того, близько 27% випадків позалегеневого туберкульозу вражає сечостатеву систему. При цьому, туберкульоз передміхурової залози зустрічається тільки в 2,6% випадків туберкульозу сечостатевої системи. Туберкульоз з ураженням ПЗ, крім того, що він є рідкісним, може імітувати рак передміхурової залози (РПЗ), а також доброякісну гіперплазію передміхурової залози (ДГПЗ), і тому вимагає високого індексу клінічного підозри.

Щоб оцінити це захворювання, вчені провели ретроспективне дослідження, в якому взяли участь 5 пацієнтів. Всі чоловіки перебували в зрости від 40 до 60 років і мали часті і іррітатівние симптоми нижніх сечових шляхів. За результатами дослідження виявилася щільна ПЗ в 80% випадків при пальцевому ректальному дослідженні і підвищений рівень простатспецифического антигену (ПСА). За аналізом сечі у всіх пацієнтів була виявлена ​​стерильна піурія і негативний посів сечі. В одному випадку (20%) сеча на кислотостійкі палички була позитивною, а в двох випадках (40%) був позитивний посів на мікобактерії туберкульозу.

Трансректальная ультразвукова сканограмма показала в трьох випадках (60%) гіпоехогенние ділянки з неправильними обрисами і в двох випадках (40%) – кальциноз. До того ж, в чотирьох випадках (80%) гістопатологічного дослідження виявило хронічний гранулематозний простатит з невеликою кількістю гігантських клітин Лангханса.

Туберкульоз ПЗ зустрічається відносно рідко. Туберкульозні ураження передміхурової залози найчастіше є вторинними по відношенню до первинного вогнища. У зв’язку з недавнім збільшенням захворюваності на туберкульоз клініцисти повинні знати про цей стан, враховуючи туберкульоз ПЗ при диференціальної діагностики РПЗ і, таким чином, своєчасно виявити це захворювання.

 Mishra K. et al. Tuberculosis of the prostate gland masquerading prostate cancer; Five cases experience at IGIMS // Urol. Ann. Wolters Kluwer Medknow Publications, 2019. Vol. 11, № 4. P. 389-392.