Гормональне лікування може спровокувати депресію у чоловіків з раком простати
Тип дослідження: Не рецензоване / спостережне дослідження / люди
Чоловіки, які отримують антигормональне лікування після видалення простати, на 80% частіше страждають від депресії, ніж чоловіки, які не отримують цього лікування. Це змушує дослідників припускати, що пацієнтів, які отримують терапію депривації андрогенів, слід контролювати на предмет післяопераційної депресії. Це представлено на конгресі Європейської асоціації урології в Барселоні.
Все частіше лікарям стає відомо, що для багатьох чоловіків діагностика та лікування раку призводить до депресії, причому частота самогубств збільшується непропорційно для хворих на урологічні захворювання. Зараз група датських дослідників показала, що чоловіки, які отримують антигормональне лікування після радикальної простатектомії, мають підвищену схильність до депресії.
“Протигормональне лікування призначене для контролю росту пухлинних клітин”, – сказала провідна дослідниця д-р Енн Софі Фріберг з Rigshospitalet в Копенгагені. “На жаль, ми виявили, що це також пов’язано з депресією”.
Дослідники вивчили медичну документацію 5570 чоловіків із Датського реєстру раку простати. Вони встановили, що 773 з цих чоловіків лікувалися від депресії після операції. Вони виявили, що чоловіки, які отримували антигормональні препарати, в 1,8 рази частіше страждають від депресії, ніж чоловіки, які не отримували додаткового лікування. Дослідники також перевірили, чи пов’язана променева терапія після радикальної простатектомії з депресією, але ці результати були непереконливими.
Енн Софі Фріберг сказала:
«Лікування запобігає виробленню андрогенних гормонів, як тестостерон. Ми знаємо з інших досліджень, що низький рівень тестостерону може вплинути на самопочуття людини, тому, можливо, обмеження вироблення тестостерону може мати той же ефект, можливо, особливо після великих стресів, таких як лікування раку.
Важливо зазначити, що порівняно з чоловіками без раку передміхурової залози пацієнти, які лікували простатектомію в цілому, мають підвищений ризик депресії. Після операції еректильна дисфункція та нетримання сечі є частими симптомами. У разі рецидивів та гормонального лікування ці симптоми можуть погіршитися, крім того, часто змінюються образ тіла та втрата лібідо. Ці ефекти лікування, ймовірно, збільшують ризик депресії. Також низький рівень тестостерону може безпосередньо впливати на центри настрою мозку.
Більше 25% чоловіків, які перенесли радикальну простатектомію, матимуть рецидив і може бути запропоновано гормональне лікування. Ці чоловіки, як правило, мають високий ризик розвитку депресії після введення гормонального лікування. Причиною може бути або наслідок невдалого хірургічного втручання, безпосередньо викликаного гормональними маніпуляціями, або обох. “
Вони зазначають, що визначення депресії – призначення антидепресантів або направлення до психіатричного відділення з приводу депресії – є можливим обмеженням дослідження (не всі бажали б звернутися до лікування, а іноді антидепресанти призначаються для інших станів). Але велика кількість у дослідженні означає, що результати, ймовірно, будуть надійними.
Коментуючи, Генеральний секретар ЄАУ з питань освіти, проф. Хендрік Ван Поппель (Університетська лікарня KULeuven, Бельгія) сказав:
«Це велике дослідження, яке показує, що лікування раку передміхурової залози може перетікати, щоб викликати інші проблеми. Ми повинні усвідомлювати цей потенціал. Як урологи, ми несемо відповідальність за лікування всього пацієнта, тому це стверджує про багатодисциплінарний підхід до лікування раку передміхурової залози та підкреслює цінність дотримання вказівок, заснованих на доказах, щоб намагатися забезпечити, щоб пацієнт отримував комплексну допомогу. “
Доктор філософії Ерік Брієрс (член пацієнта Керівного комітету ЄАЕ щодо раку простати) сказав:
“Це дослідження є дуже актуальним з точки зору пацієнта; це ще раз показує важливість цілісного лікування хворих на рак передміхурової залози, і в цьому лікуванні важливість включення фахівців з психо-онкології та соціальної психології. Догляд за хворими на рак передміхурової залози не припиняється, наслідки можуть проявитися дуже пізно ».
Ні професор Ван Поппель, ні Ерік Брієрс не були залучені до цього дослідження, це незалежні коментарі.
Ця робота фінансувалася Данським товариством раку та фондом столиці та Зеландії Данії