Вплив лікування безсимптомної бактеріурії у реципієнтів трансплантата нирки

23 Березня 8:29

З огляду на відсутність клінічних переваг лікування безсимптомної бактеріурії і його вплив на розвиток циститу при подальшому спостереженні, деякі вчені підтримують рекомендацію не проводити скринінг і не лікувати бактериурию. Незважаючи на вдосконалені хірургічні методи, антимікробну профілактику, нові імуносупресивні методи лікування і поліпшення гігієни реципієнтів трансплантованих органів, інфекційні ускладнення залишаються основною причиною смертності цих пацієнтів.

Інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ) є одними з найбільш частих інфекційних ускладнень і першою причиною для призначення антибіотиків реципієнтам трансплантованою нирки (KTRs). Реальний вплив ІСШ на результат транссплантаціі неясно. Деякі дослідження припускають відсутність зв’язку безсимптомної бактеріурії і гострого циститу з виживанням аллотрансплантата, відторгненням, функцією нирок і короткостроковій смертністю від усіх причин. В інших дослідженнях повідомлялося, що тягар ІСШ у KTRs реально і велике, оскільки наявність інфекції сечовивідних шляхів протягом першого року після трансплантації збільшує смертність (на 41%) і витрати на лікування. Щоб визначити епідеміологічні, клінічні та мікробіологічні особливості безсимптомної бактеріурії і циститу у реципієнтів після трансплантації нирки, а також оцінити вплив антимікробної терапії та факторів ризику циститу, вчені з Іспанії провели проспективне обсерваційне дослідження.

З 197 пацієнтів, які взяли участь, 175 (88,8%) мали безсимптомний перебіг бактериурії і 22 (11,2%) – з циститом. Найбільш частими патогенами були Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Enterococcus faecalis і Pseudomonas aeruginosa. За результатами дослідження з’ясувалося, що ніяких відмінностей у ставленні етіології, характеристик чутливості до протимікробних препаратів та мікробіологічних результатів при безсимптомній бактеріурії і циститі не спостерігалося. Лікування бактеріурії зменшило мікробіологічне одужання і збільшило частоту мікробіологічних рецидивів і повторних інфекцій. Крім того, у пролікованих пацієнтів з бактериурией спостерігалася тенденція до розвитку симптоматичної інфекції сечовивідних шляхів протягом наступних 6 місяців. Аналіз даних виявив такі незалежні фактори ризику циститу: лікування бактеріурії, перенесений гострий пієлонефрит і менше 1 року після трансплантації.

Таким чином, високий рівень резистентних ІСШ у реципієнтів трансплантуються нирок і відсутність клінічних переваг лікування безсимптомної бактеріурії підтверджують рекомендацію припинити скринінг і лікування в очікуванні надійних результатів аналізів. Фактори ризику розвитку симптоматичної ІСШ можуть допомогти визначити групи населення, для яких можуть бути корисні конкретні стратегії, такі як ретельне спостереження, антимікробну профілактика або початок самостійної антибіотикотерапії при появі симптомів.

 Fontserè S. et al. Impact of Treating Asymptomatic Bacteriuria in Kidney Transplant Recipients: A Prospective Cohort Study // Antibiotics. Antibiotics (Basel), 2021. Vol. 10, № 2. P. 218.