Вплив COVID-19 на чоловічі репродуктивні органи: дані патологоанатомічного дослідження

15 Березня 12:43

Чоловічі репродуктивні органи, зокрема яєчка, можуть бути мішенями при інфікуванні COVID-19. Вчені з США виявили зв’язок між рівнем рецепторів АПФ-2 і сперматогенезом, припускаючи можливий механізм того, як COVID-19 може викликати безпліддя. Новий коронавірус (SARS-CoV-2, що викликає Коронавірусние інфекцію COVID-19), що з’явився в грудні 2019 року, став глобальною пандемією. Спочатку, COVID-19 з’явився виключно як інфекція дихальних шляхів. Однак у міру зростання розуміння функціонування вірусу стало очевидно, що він здатний впливати і на інші системи організму, а також приводити до смерті.

Патологоанатомічні дослідження показали, що основним органом-мішенню COVID-19 є легкі, що пов’язано з підвищеною експресією рецепторів ангіотензинперетворюючого ферменту 2 (АПФ-2) в легеневої тканини. Цікаво, що рецептори АПФ-2 широко експресуються в яєчках. Було припущено, що навколишнє середовище з високим вмістом андрогенів в яєчках робить можливим проникнення вірусу, а також, що присутність вірусу SARS-CoV-2 в яєчках може впливати на сперматогенез. Американські вчені провели окреме дослідження, щоб оцінити наявність і проаналізувати патологічні зміни в яєчках пацієнтів з COVID-19. Була зібрана тканину яєчок від померлих COVID-19 позитивних (n = 6) і негативних (n = 3) чоловіків. Гістоморфологія показала, що у трьох з шести пацієнтів з COVID-19 був нормальний сперматогенез, в той час як у інших трьох відзначалися його порушення.

Результати дослідження показали наявність коронавируса в тканини яєчок у 1 померлого COVID-19 позитивного чоловіка, а також інфільтрацію інтерстиціальними макрофагами і лейкоцитами. Імунофлуоресцентний пофарбовані слайди від шести чоловіків з позитивною реакцією на COVID-19 продемонстрували безпосередній зв’язок між підвищеним кількісним рівнем АПФ-2 і порушенням сперматогенезу. Присутність вірусних частинок SARS-CoV-2 в тканини яєчок заповнює фундаментальний пробіл у знаннях про уражених органах і можливі наслідки COVID-19 у чоловіків. Результати цього дослідження можуть стати першим кроком у виявленні впливу на фертильність або можливості передачі вірусу статевим шляхом. На підставі цих попередніх результатів покладається, що COVID-19 може проникати через гемато-тестикулярний бар’єр і потрапляти в яєчка у деяких чоловіків. Щільність рецепторів АПФ-2 в тканини сім’яників може бути фактором, що впливає на ступінь пошкодження клітин, відповідальних за сперматогенез. При цьому більш висока експресія АПФ-2 може призводити до погіршення сперматогенезу. Однак, необхідні подальші дослідження, щоб краще зрозуміти вплив цього вірусу на репродуктивні органи.

Джерело: J. K. Achua et al., “Histopathology and Ultrastructural Findings of Fatal COVID-19 Infections on Testis,” World J. Mens. Health, vol. 39, no. 1, p. 65, 2021, doi: 10.5534 / wjmh.200170.