Специфічна імунізація для профілактики рецидиву нефролітіазу після перкутаної нефролітотрипсії

6 Травня 8:33

 Специфічна імунізація знижує частоту рецидивів каменеутворення більш, ніж в 5 разів. До такого висновку прийшли вчені після спостереження за пацієнтами протягом 36 місяців. Нефролітіаз – це поширене захворювання, пов’язане зі значною захворюваністю і фінансовим тягарем, що зачіпає як чоловіків, так і жінок у всіх вікових групах.

Перкутанная нефролітотрипсії (ПНЛ) є найбільш інвазивних ендоскопічних підходом до лікування нефролітіазу. На жаль, незважаючи на його ефективність, даний метод може викликати безліч небажаних наслідків – від повторних випадків виникнення нефролітіазу до розвитку сепсису. Щоб вивчити вплив профілактичної імунізації, вчені провели дослідження, в якому брало участь 76 пацієнтів з високим інфекційним ризиком каменеутворення в ранньому післяопераційному періоді ПНЛ.

У групі порівняння (n = 30) пацієнти отримували антибіотики в амбулаторних умовах. У групі А (n = 20) антибіотикотерапія поєднувалася з двоетапної імунізацією комбінованою вакциною Staphylococcus-Proteus-Pseudomonas. У групі Б (n = 26) пацієнти додатково отримували пробіотичні препарат – ліофілізований штам спороутворюючих бактерій Bacillus subtilis 3N.

Всім учасникам було проведено посів сечі і аналіз каменів, вивчено рівень специфічних антитіл і факторів клітинного і гуморального імунітету. Через 36 місяців спостереження результати показали, що патогени утворюють біоплівки в каменях і не виявляються при звичайному посіві сечі. Основними збудниками були Enterococcus faecalis, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus epidermidis і Klebsiella pneumonia.

Вакцина Staphylococcus-Proteus-Pseudomonas продемонструвала хорошу імуногенність, а також стимулювала фагоцитарну активність нейтрофілів. Післяопераційний період без ускладнень протікав у 84% пацієнтів в групі Б, в той час як в групі А – у 65%. Внутрішньолікарняні інфекційно-запальні ускладнення спостерігалися в 16,2% випадків. Рецидив каменеутворення в цій групі пацієнтів склав 8,2%. У групі А частота інфікування верхніх сечових шляхів склала 35%, запальний процес супроводжувався легкими клінічними проявами і швидко вирішилася. Рецидив каменеутворення в період спостереження відзначено у 18% пацієнтів.

У контрольній групі частка неускладнених випадків у пацієнтів з нефростоміческого трубкою склала 40%, розвиток пієлонефриту відзначено в 60% випадків, рецидиви каменів протягом 36 місяців діагностовано в 46,7% випадків. Таким чином, застосування специфічної вакцинації і прибутків у пацієнтів з високим інфекційним ризиком рецидиву каменеутворення дозволяє домогтися значного зниження частоти рецидивів у порівнянні з контрольною групою протягом 36 місяців післяопераційного спостереження.

A. M. Pushkarev et al., “[Specific immunization for the prevention of recurrent nephrolithiasis after percutaneous nephrolithotomy] – PubMed,” Urologiia, vol. 6, pp. 82-88, Dec. 2020 року, Accessed: Apr. 26, 2021. [Online]. Available: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33377684/.