Нова методика зменшує післяопераційні ускладнення – EAU 2023
Нова методика зменшує післяопераційні ускладнення при хірургічних втручаннях передміхурової залози
Хірурги з Німеччини показали, що невелика технічна зміна хірургії раку передміхурової залози може більш ніж удвічі зменшити одне з найпоширеніших післяопераційних ускладнень – накопичення лімфатичної рідини в малому тазу. Техніка передбачає створення невеликого клаптя на очеревині і прикріплення цього клаптя вниз до тазу. Це створює шлях для виходу лімфатичної рідини з малого тазу в черевну порожнину, де вона легше всмоктується. Висновки представлені на щорічному конгресі Європейської асоціації урологів у 2023 році в Мілані.
Приблизно 10 відсотків пацієнтів, у яких рак передміхурової залози та лімфатичні вузли видалені за допомогою роботизованої хірургії, потребують лікування симптомів, спричинених накопиченням лімфатичної рідини в малому тазу, відомих як лімфоцелє. Лімфоцелє також можна помітити майже у третини пацієнтів, коли вони проходили систематичні перевірки, не повідомляючи про симптоми.
Симптоми включають суперінфекцію, біль у тазу, тиск на сечовий міхур і набряки ніг через здавлення вен. Якщо не лікувати, симптоматичне лімфоцелє може призвести до серйозних інфекцій або тромбозу глибоких вен. Дренування лімфоцелє може тривати від трьох днів до трьох тижнів, лікування завершується лише тоді, коли рідина більше не накопичується. Для деяких пацієнтів це вимагає перебування в лікарні.
Фахівець з урології Мануель Нойбергер з Університетського медичного центру Мангейма та Гейдельберзького університету сказав: «Якщо пацієнти щойно повернулися додому після операції, останнє, що потрібно пацієнтам, — це повернутися до лікарні з таким ускладненням, яке, на жаль, досить поширене. Якщо дренаж не вирішує проблему, тоді – у рідкісних випадках – остаточне лікування полягає у створенні штучного отвору в очеревині, який забезпечує шлях для лімфи, щоб вона більше не накопичувалась в тазу. Оскільки це такий простий крок, чому б не створити клапоть як стандарт, щоб запобігти цьому стану? «Попередні дослідження техніки не дали переконливих результатів, тому ми розробили більш масштабне, надійніше дослідження, щоб переконатися, що наші висновки були статистично значущими».
У дослідженні брали участь понад 550 пацієнтів і чотири різні хірурги, які працювали в Університетському медичному центрі Мангейма, яким повідомляли, чи буде пацієнту робити клапоть очеревини, лише після завершення частини операції.
https://virtual.uroweb.org/resource-centre/EAU23
Шуляк О,