Блокада m. erector spinae як періопераційна аналгезія після перкутанної нефролітотрипсії

14 Травня 18:36

 Блокада m. erector spinae – це ефективний метод знеболення після перкутанной нефролітотрипсії, але тільки протягом дуже короткого післяопераційного періоду. Блокада m. erector spinae (Erector spinae plane block (ESPB)) була недавно запропонована як альтернатива післяопераційної аналгезії у багатьох операціях, включаючи вентральную грижу, торакоскопію, хірургію грудних хребців, холецистектомію і мастектомію. Ця блокада знижує споживання опіоїдів і, отже, знижує швидкість розвитку їх побічних ефектів.

Було виявлено, що ESPB впливає як на вентральні, так і на спинні гілки нервів, що призводить до блокування як вісцеральної, так і соматичної болю. Перкутанна нефролітотрипсія є стандартною урологічної операцією, використовуваної для руйнування і видалення великих каменів в нирках, і складається з чотирьох етапів. Перкутанна нефролітотріпсія – це високоефективна процедура, яка, однак, супроводжується значною післяопераційної болем і іноді високою крововтратою. Щоб перевірити ефективність і безпеку ESPB після перкутанная нефролітотрипсії, вчені проаналізували 68 пацієнтів, 34 з яких виконувалася ESPB. Первинною кінцевою точкою була середня оцінка за візуальною аналоговою шкалою через 24 години після операції. Вторинними кінцевими точками були застосування опіоїдів і потреба в екстреної аналгезії. Заходи безпеки включали середній артеріальний тиск, оцінку за шкалою ступеня седації Ремсі і частоту нудоти і блювоти. Візуальна аналогова шкала, артеріальний тиск і шкала Ремсі оцінювалися одночасно через 1, 2, 4, 6, 12 і 24 години після операції.

Результати дослідження показали, що середня візуальна аналогова шкала склала 2,9 і в 1-й (експериментальної) і 2-й (контрольній) групах відповідно. Візуальна аналогова шкала через 1 годину після операції була значно нижче в групі з ESPB (2,3 проти 3,3). Середнє споживання опіоїдів було однаковим в обох групах (46 мл проти 47,2 мл). Проте, потреба в екстреної аналгезії незначно відрізнялася між групами (1-я група – 29,4; 2-я група – 26,4%). Середній артеріальний тиск після операції було однаковим в обох групах (91,8 проти 92,5 мм рт. Ст.). Частота нудоти і блювоти незначно відрізнялася між групами (1-я група – 17,6%; 2-я група – 14,7%). Медіана шкали Ремсі у всіх вимірах дорівнювала двом.

Таким чином, ESPB виявилося ефективним знеболюючим після перкутанної нефролітотрипсії, але його ефективність обмежена дуже коротким післяопераційним періодом.

P. Bryniarski, S. Bialka, M. Kepinski, A. Szelka-Urbanczyk, A. Paradysz, and H. Misiolek, “Erector spinae plane block for perioperative analgesia after percutaneous nephrolithotomy,” Int. J. Environ. Res. Public Health, vol. 18, no. 7, Apr. 2021, doi: 10.3390 / ijerph18073625.